DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zimní sostředění s Lukášem Konečným

Dopis byl poslán trenérské radě k projednání zimního soustředění leden 2011.

Zde je k nahlédnutí :

 

Vážená trenérská rado,

vyslala jsem své dvě děvčata na soustředění mužů v domnění, že budou v nejlepších rukou, těch nejzkušenějších trenérů a odborníků na ženský box.

Tréninkový plán, který jsem zhlédla, neodpovídá možnosti zatížení žen. Ony to sice zvládly, ale pokud by tohle pokračovalo, nastalo by jejich přetížení. S tímhle přístupem nelze dále pokračovat. Děvčata byla na tomto soustředění pouze 5 dní, takže ani nechci domýšlet, jak by vypadala, kdyby tam byla dalších 7 dní.

Bylo mi naznačeno, že ženy připravuji nedostatečně a že by v tomto termínu měly odjet do Ústí nad Labem. Proto jsem počítala s tím, že bude i individuální přístup a hlavně v nejlepším případě dvojí tréninkový plán. Nikde jsem neviděla, aby se reprezentace např.: juda trénovala spolu s muži a naopak. Je jasné, že já nejsem placena jako reprezentační trenérka mužů. Musím chodit do zaměstnání, a tak není v mých silách účastnit se cca tří soustředění za rok a dalších třeba pěti mezinárodních turnajů. Navíc mi prozatím není přidělen kvalitní zástup, který by mi pomáhal v mé nepřítomnosti.

Proto jsem byla ráda, že soustředění za mě převezme Ústí nad Labem jako celek a že bude o soustředění postaráno.

Myslím, že erudovaní trenéři mi dají za pravdu, že 8 x 4 minuty aparátů v jedné tréninkové jednotce je pro ženy, které boxují pouze 4 x 2 minuty přespříliš. Muži v tomto případě dostali o jednu minutu navýšení, než jsou zvyklí, a pro ženy to již znamenalo navýšení o dvě minuty. Podle tréninkového plánu ženy trénovaly vše tři a více minut (AP, sparingy, atd.). Ženám byla přidána minuta, nebo i více minut oproti tomu, že jsou v utkání zvyklé na 2-minutová kola. Kdežto muži boxují 3-minutová kola, tak pro ně například sparing 6 x 3 minuty nebyl žádný problém a pro ženy to již bylo přetěžování. Vše spadalo pod hlavního trenéra kondiční přípravy Lukáše Konečného, který nemá například s trénováním hlavně kadetů a juniorů, kterým se ženy hlavně po fyzické, ale i po psychické stránce nejvíce podobají, dlouholeté zkušenosti. Mezi další příklad mohu uvést 4 x 3 minuty opičí dráhy (běh přes překážky). Opět stejný příklad - muži jsou na 3 minuty v kole zvyklí ale ženy ne. Pro svalovou únavu musela sama Dilhofová pro obě ženy vyžádat zkrácení posledního kola na dvě minuty, protože by to děvčata jen stěží zvládala. Můžete namítat, že se trénoval objem a že to ženám prospěje. Tohle je velmi úsměvné, protože pokud budete tohle namítat, tak mi vysvětlete, proč například v posledním uvedeném případě opičí dráhy muži také nedostali o minutu navíce , než na co jsou zvyklí (4 minuty).

Takže abych ukončila tuto stížnost na tréninkový plán. Mám letité zkušenosti s trénováním žen a několikrát jsem se účastnila reprezentačních soustředění v Polsku a Maďarsku. Tam neexistuje, aby trénovaly obě reprezentace mužů a žen společně. Myslím, že to možné je, aby trénovaly ženy i muži společně, ale chce to zkušeného a vzdělaného trenéra. Mohu uvést, že Mgr. Marek Šimák měl několikrát na starosti na soustředění mužů a juniorů i ženy. Vše bravurně zvládl a ženy nikdy nebyly ani přetrénované, ani nedostatečně připravené. Mgr. Šimák sám naordinoval mnohdy jiný trénink pro ženy a jiný pro muže. Dělal rozdíly mezi ženami a muži na počet kol a to ať to bylo v tělocvičně, nebo například u člunkového běhu. Navíc nemá s ženským boxem vetší problém, a tak dokázal ženy i kvalitně motivovat a podporovat po psychické stránce.

Nelíbí se mi, že jsem se o tom, že vše bude mít na starosti v prvé řadě Lukáš Konečný na poslední chvíli. Lukáše Konečného uznávám jako boxera a patřím určitě mezi lidi, kteří mu fandí.

Myslím, že mužům má dosti co nabídnout, protože je to velmi zkušený boxer, ale s trénováním žen nemá žádné zkušenosti. Myslím, že uvádět, že k němu občas některá žena zajde na kondiční trénink anebo že má jednu boxerku, která zatím je v počátku kariéry nemá valný význam.

Pokud ČBA bude podmiňovat výjezdy na turnaje dalšími soustředěními, tak budu ráda, když je zajistí buď samostatně od mužů, nebo společně s juniory nebo kadety.

V nejbližší době obstarám lékařskou zprávu od sportovního lékaře, kde budou jasně uvedeny fyzické rozdíly mezi mužem a ženou. Jejich fyzické možnosti a hlavně rozdíly ve výkonnosti.

Dále nechci zapomenout na atmosféru, která tam panovala a jak se k ženám přistupovalo. Například Jana Juranová je mladá žena, studentka vysoké školy, žijící na malé vesničce v úplné rodině vysokoškoláků. Tam bez varování z úst Lukáše Konečného slyšela, že není sportovkyně, boxerka nebo tak něco, ale že je v podstatě pouze „buchta“ (doslovná citace Lukáše Konečného). Byla svědkem nadávek na adresu jednoho svěřence od trenéra jako: „tlustá svině“ (doslovná citace Lukáše Konečného). Každodenní nadávky, řvaní a žádná psychická podpora. Neustále bylo vše špatně, nikdo nic neudělal dobře a tohle vše nikdy nezažila. Vůbec nechápala a nevěděla, že tohle si k lidem může trenér dovolit. Sama studuje FSpS MU v Brně a byla přístupem trenéra šokovaná. Dilhofová si zase na tiskové konferenci musela vyslechnout, že hlavní trenér, který ji tam měl celý týden na starosti, vlastně ženský box nemusí, nemá ho rád a podle jeho názoru by ženy neměly boxovat., že je proti zařazení žen na Olympské hry. Vůbec nechápu, jak by tento člověk měl kvalitně připravovat po fyzické i psychické stránce ženy. Člověk, který, ženský box neuznává a nemá ho rád, nemůže ženy trénovat!!!

Resumé a návrh řešení:

 

Nesouhlasím s kondičním trénováním žen na soustředění pod vedením Lukášem Konečným. Nebudu na tyto soustředění ženy ze svého klubu posílat a žádám o náhradní řešení. Sama jsem schopna obstarat letní soustředění žen, na kterém budou pouze ženy.

 

Vypracovala : reprezentační trenérka Šárka Stoklásková V Brně 8.1.2011