DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Historie ženského boxu

Kronika Země

Ve světě je dnes půl milionu dam s boxerskou licencí– a další miliony boxují rekreačně!

Žena v ringu

Ženská ruka, která by měla hladit, se sevře v pěst a tvrdě dopadne na tvář jiné ženy. Zároveň tak knokautuje naše tradiční představy o tom, které sporty jsou vhodné pro příslušnice slabšího pohlaví.

Ženy se samozřejmě v ringu rvaly odedávna – to ale jako součást všelijakých jarmarků či varietních programů. U nich byl lákadlem kontrast mezi něžným světem útlocitných dam a drsně bolestivou podívanou, již předváděly (jediná další možná hranice pak byla překročena při zápasech mužů se ženami). Tehdy také ještě šlo o boje, při nichž se smělo i kopat, kousat a škrábat.

Dnes se ovšem ženy utkávají ve sportu s přesnými pravidly, který se dokoncez rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) dostal na pořad Olympijských her 2012 v Londýně! „Bude to skvělý doplněk her,“ pochvalujesi předseda MOV Jacques Rogge.

Zatím bez nadšení

Přijetí ženského boxu do rodiny olympijských sportů může působit tak trochu jako pozdní výkřik emancipace. Jako by vše, co dělají muži, musely ženy podnikat také.Krásnější polovina lidstva tak vzpírá, skáče na lyžích či třeba zápasí – a teď do sebe také buší pěstmi.

V této souvislosti stojí za zmínku, že až do nynějška byly jen dva sporty, které měly na letních olympiádách pouze „jednopohlavní“ verzi. Box (muži) a moderní gymnastika (ženy).

Mužská moderní gymnastika je ovšem dost exotický koníček, jenž je oblíbený vlastně jen v Japonsku. Její vyznavači se na OH (zatím?) netlačí. Zato ženský box máve 120 zemích světa na půl milionu registrovaných vyznavaček!

Čeští sportovní činovníci cítí nad přijetím tohoto sportu do olympijské rodiny určité rozpaky. „Já myslím, že pro ženy existují daleko lepší a vhodnější sporty než box,“ řekl nám třeba dlouholetý generální sekretář České boxerské asociace Jan Pavlík. „Když jsem poprvé soudcoval ženský zápas a viděl, jak do sebe ty dívky zuřivě buší se zavřenýma očima, bylo mi jich líto. Stejně jako je mi líto vzpěraček.“

„Nemůžupro ten krok projevit nějaké nadšení – jde o jaksi příliš křečovité a násilnénaplňování hesel o rovnosti pohlaví a rovných příležitostech pro muže a ženy,“přitakává předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. „Je to přece jentrošičku proti přirozenosti.“

Tento názor ovšem nesdílí asi stovka Češek (hlavně z Prahy a jižní Moravy),které se dnes u nás boxu věnují; z nich se zhruba polovina také účastní turnajů. Následovnice historických drsňaček a silaček typu Šárky či Elišky Pomořanské na sobě usilovně pracují. „Dříve se děvčata snažila rozhodovat jen nasazením a silou úderu – takovou tou vzteklou zarputilostí,“ vysvětlují experti. „Teď už se ale navíc výrazně zlepšila technicky.“

Láska na celý život?

„Moje generace ženskému boxu moc nakloněná nebyla, ale doba se mění,“ říká realisticky Jan Pavlík (63). „Máme dobré boxerky – především osminásobnou českou mistryni Danuši Dilhofovou – které by se měly uplatnit i na olympiádě.Pro asociaci by určitě byly přínosem i peníze, které se dostávají za bodovaná místa na olympiádě.“

Z českých žen v ringu mají opravdu velké šance jak Danuše Dilhofová (31, její velký vzor byl filmový borec Rocky), tak Arleta Krausová (28) či Martina Schmoranzová(21, pracuje v Praze jako policistka), která už vyboxovala evropský bronz.„Box je ideální sport, je to moje láska na celý život,“ prozradila nedávno Dilhofová listu Blanenský deník. „Jsem hrdá, že jsem Češka, ale ženské u nás na box nemají mentalitu. Bohužel.“

Na ženy, které milují box, zatím ještě nejsou zvyklí ani sportovní fanoušci. Ale kdo ví, možná je to jen otázka času… Třeba budeme za tři roky držet palcev Londýně našim borkyním stejně nadšeně, jako jsme v Athénách podporovali bronzového Rudolfa Kraje…

IVO BARTÍK

První rána

Prvnískutečný regulérní boxerský zápas mezi dvěma ženami se odehrál v NewYorku v roce 1876. U nás se pak premiérově utkaly v ringu brněnská Šárka Stoklásková (vůbec první registrovaná česká boxerka, dnes trenérkanašich reprezentantek) a liberecká Ivana Trojanová – ovšem až v roce1997.

Nové olympijské

Jakdo programu letních olympijských her přibývají nové sporty:

1964– volejbal

1972– házená a judo

1984– synchronizované plavání

1988– stolní tenis a tenis

1992– badminton

2000– taekwondo a triatlon

2012– ženský box

2016– možná golf a rugby

2018– možná squash, softbal, baseball, karate a in-line bruslení

Chrániče prsou

+V Londýně bude zřejmě bojovat 40 boxerek v pěti hmotnostníchka­tegoriích. O onu čtyřicítku se sníží dosavadní počet mužských boxerů naOH, který činil 286.

+Ženy mají stejný ring jako muži. Mají i stejné vybavení, jen navíc nosíchrániče prsou.

+Zatímco muži boxují na 3 tříminutová kola, ženy na 4 dvouminutová.

  • Ipro ženy platí striktní rozdělení na amatérky a profesionálky. Pokud některá boxerka třeba jen jednou rohovala za peníze, nikdy už na olympiádu nesmí. Další podmínkou je věk nejvýše 34 let.

+Trenéři a lékaři pečlivě dohlížejí na to, aby box byl pro ženy co nejbezpečnější. Proto např. letos ve Velké Británii nedostala závodnickou licenci bývalá modelka Sarah Blewdenová (25) – silikonové implantáty prsou by v ringu mohly ohrozit její zdraví.


HISTORIE  ŽENSK0HO  BOXU


  První ženský boxerský zápas se uskutečnil v roce 1876 v New Yorku. Soupeřkami se staly Nell Saunders a Rose Harland Hilustheather; bojovaly o stříbrný podnos. Kdo se trochu vyzná v ženském boxu, mohl by mi polemizovat. A co zápas v Londýně z roku 1720, ten se nepočítá? Sic skutečně proběhl, není považován za první. Kromě úderů pěstí do obličeje a jiných částí těla byly totiž aplikovány i kopy, přehozy atd. No uznejte, to není ryze boxerské! O čtyři roky nato se upravují pravidla tohoto sportu vzhledem k ženám. V roce 1904, u příležitosti zařazení boxu do programu novodobých OH, proběhla exhibice ženského zápasu. Za nejslavnější ženu v historii boxu je považována Angličanka Barbara Buttrick, která je v současnosti prezidentkou Ženské mezinárodní boxerské federace (WIBF, Woman´s Internacional Boxing Federation). Na svém kontě má sto boxerských exhibic, kde se v ringu setkala s muži a osmnáct profesionálních ženských zápasů. Mezi první boxerky a jakési průkopnice lze zařadit i Adrianu Delgado, Catty Davis, Sue Carlson nebo Margaret McGregor. V roce 1975 pak obdržela Caroline Svenden

první zdokumentovanou boxerskou licenci ve Spojených státech amerických. O zpopularizování ženského boxu se ale asi nejvíce zasloužila dcera legendárního boxera Muhammada Aliho Laila Ali, která se do prifiringu postavila v roce 1999 a do povědomí přihlížejících se zapsala svými tvrdými nekompromisními údery a útočným pojetím mače.

Významným počinem bylo i rozhodnutí newyorské atletické komise, která povolila Evě Shain box soudcovat. V roce 1976 složila zdárně rozhodčí zkoušky a 29. září 1977 se stala sudí v zápase o světového šampióna boxu v supertěžké váze mezi Muhanadem Alim a Earniem Shaversem v Madison Square Garden. Eva Shain se tak stala první ženskou rozhodčí, která řídila souboj o titul mistra světa.

Ženy, box a Česká republika

Nástup a vývoj ženského boxu u nás

Šárka Stoklásková: rozená Havlíčková

První  boxerský zápas u nás se uskutečnil v Brně  15.listopadu 1997. Tehdy se v ringu střetli Ivana Trojanová a Šárka Stoklásková. V roce 1999 obsazuje ČBA Šárku Stokláskovou na první mezinárodní turnaj žen ve Finsku "Fenix Cup" a získává 3.místo ve váhové kategorií 71Kg. Roku 2000 se účastní 1.neoficiálním mistrovství Evropy ve Francií - Macon,  zde umístění opakuje ve váhové kategorií 75Kg. Z amatérského boxu pak přestoupila do profesionálního a zvítězila nad Angličankou na body 3:0. Z nedostatku nabídek k profesionálním duelům se začala více věnovat svému Box klubu (SK LadyBOX Brno) a výchově svěřeňkyň. Přesto jednou ročně podstupuje profesionální zápas dodnes.

Mezi další významné osobnosti ženského boxu u nás se zapsaly:

Renata Vesecká: rozená Fuksová

Renata Vesecká je spíše průkopnicí ženského Kickboxu nežli boxu. Svúj první zápas v Kickboxu absolvovala v roce 1995. Během kickboxerské kariéry se stala 4x mistryní ČR, mistryní světa a Evropy. Vybojovala celkem v boxu a kickboxu 83 utkání. Roku 2002 se stala také mistryní ČR v boxu. V amatérkách však nezústává dlouho a vstupuje do světa profesionálek. Zde se stává první ženou která se účastní zápasu o tytul mistryně světa s Victorie Milo a bohužel v její neprospěch prohrává na body, což je zajímavý výsledek pro tak ve světě neznámou boxerku jak je Renata Vesecká. 

Eva Líšková:  česká profiboxerka

Malá, na první pohled křehká brunetka, do které byste neřekli, že je boxerkou. Osmadvacetiletá Eva Líšková klame tělem. V roce 2003 získala zlatou medaili na mezinárodním turnaji v Maďarsku, na evropském šampionátu byla pátá. Po tomto úspěch přešla k profesionálkám. A jaký je dle ní největší rozdíl mezi mužským a ženským boxem? „Rozdíl je hodně velký, ženský a mužský box se nedá srovnávat. Ženské boxují jinak než chlapi. Mají jiné tempo, jinak přemýšlejí, mají jinou psychiku.“1 V okamžiku, kdy se dostane do ringu, nepřemýšlí nad tím, jak tvrdě uhodí nebo zlomí-li své sokyni nos. Jednoduše chce vyhrát. Po zápasu však i ona občas cítí pocit viny. Na druhou stranu, je to nemilosrdný sport a jinak to jednoduše nejde. Buď jedna nebo druhá. A Evina bilance? Třicet vyhraných zápasů, tři remízy a sedm proher.

Kromě boxu se Eva Líšková věnuje i kickboxu (stříbrná z MS 2003, zlatá z ME 2005 a bronzová z MS 2006) a thaiboxu* (zlatá z mezinárodního turnaje v Německu v roce 2006).

Danuše Dilhofová: svěřeňkyně Šárky Stokláskové

Naše zatím nejzkušenější amaterská boxerka a historicky první zástupkyně ČR na mistrovství světa v ženském boxu (Čína 2008)

Výsledky a zkušenosti Danuše Dilhofové:

(Danuše boxuje od roku 2001)

Mistryně ČR v boxu pro roky 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 – kategorie 60 a 63 kg.

Mistryně ČR ve fullcontactu 2002, 2005
Vítězka Polského mezinárodního turnaje v boxu 2004 - Grudziadz
Vítězka Polského mezinárodního turnaje v boxu 2004, 2008 - Gliwice
3.místo na mezinárodním turnaji v Polsku 2006, 2007

Vítězka IX. a X. Witch Cupu – mezinárodního boxerského turnaje v Maďarsku 2007 a 2008
2.místo na mezinárodním turnaji AIBA, NIKOLAEV Cup - Ukrajina 2008
5.místo na ME v boxu žen, Dánsko-Vejle 2007
5.místo na mezinárodním turnaji AHMET Comert v boxu žen v Istanbulu v roce 2007

Boxovala v Německu, Rakousku, Itálii, Polsku, Dánsku, na Sardinii, v Maďarsku, Holandsku, Turecku, na Slovensku, Ukrajině, a v Číně.

Počet zápasů: 82, z toho výher: 66

 

Nejnovější zprávy  mezinárodní organizace AIBA : Ženský box bude na olympijských hrách 2012!